تاریخ : سه شنبه 27 دي 1401
کد 6143

برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف اصفهان با رویکردی جدید

بیست و پنجمین نمایشگاه تخصصی صادراتی فرش دستباف اصفهان ۵ الی۱۰ بهمن‌ ماه امسال در محل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان برگزار می‌شود.
از تمام ظرفیت‌ها برای برگزاری نمایشگاه فرش دستباف اصفهان استفاده خواهیم کرد
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان احمدرضا طحانیان مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان با توجه به اهمیت و جایگاه این نمایشگاه در مقایسه با سایر رویدادهای اقتصادی و نمایشگاهی در اینباره گفت: نمایشگاه تخصصی فرش دستباف اصفهان طی دوره‌های مختلف، شاهد فراز و فرودهایی بوده است که امسال تلاش کردیم، با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی، پتانسیل‌ها و توانمندی‌های هنرمندان صنعت فرش دستباف را به بهترین شکل در اصفهان به نمایش بگذاریم.
وی با اشاره به همت مدیریت شهری، اتاق بازرگانی، استانداری و اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در حوزه سیاست‌گذاری این رویداد، افزود: این ارگان‌ها در ایجاد هماهنگی میان سازمان‌ها و کمک به اطلاع رسانی این رویداد مهم، همراه نمایشگاه اصفهان هستند.
طحانیان با اشاره به اینکه طی چهار سال گذشته، برگزاری نمایشگاه توسط شرکت‌های دیگر انجام می‌شد تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری‌های انجام شده در سال جاری،  نمایشگاه اصفهان به دلیل اهمیت این رویداد تخصصی و هنری، مسئولیت برگزاری این نمایشگاه را برعهده گرفت.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین المللی اصفهان با تاکید بر اینکه شرایط واقعی هر بخش از اقتصاد در کمیت و کیفیت نمایشگاه‌های برگزار شده آن قابل مشاهده است افزود: خوشبختانه علی‌رغم مشکلاتی که هنرمندان و صاحبان کسب و کار فرش دستباف طی سال‌های گذشته با آن مواجه بوده اند، در نمایشگاه امسال تلاش کردند با تمام توان در این عرصه وارد شوند، زیرا هنرمندان، فعالان اقتصادی و صاحبان این هنر -صنعت، نمایشگاه اصفهان را متعلق به خود می‌دانند.
طحانیان در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد امسال بتوانیم بهتر از سال‌های گذشته شرایط برگزاری یک رویداد اقتصادی و نمایشگاهی را با کمترین مشکلات و با بهترین کیفیت ممکن در شهر اصفهان فراهم کنیم.
نگاه ویژه اتاق بازرگانی اصفهان به نمایشگاه بین المللی
همچنین علی محمد آقاجان مدیر خدمات به اعضا ،تشکل‌ها و دفاتر منطقه‌ای اتاق بازرگانی اصفهان گفت: باتوجه به اینکه تکمیل پروژه‌های زیرساختی استان و حرکت به سوی اصفهان فراصنعتی، از اولویت‌های اتاق بازرگانی دوره نهم بود؛ از ابتدا نگاه ویژه‌ای به نمایشگاه بین‌المللی اصفهان به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری وجود داشت که موجب همکاری تنگاتنگ اتاق بازرگانی و شرکت نمایشگاه‌ها شد.
وی ابراز امیدواری کرد: بیست و پنجمین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان که با رویکردی جدید و متفاوت برگزار می شود، نقطه عطف جدیدی در این همکاری‌ها باشد زیرا هنر صنعت فرش در ابعاد گوناگون اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، هویتی و عدالت اجتماعی شایان اهمیت ویژه است که تجدید ساختار و احیاء انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان در این دوره می‌تواند نوید بخش ارتقاء این هنر صنعت به جایگاه حقیقی خود باشد.
نمایشگاه امسال بارویکردی تجاری، علمی و هنری برگزار می شود
سعید عصاچی رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف اصفهان نیز از برگزاری این نمایشگاه با رویکردی تجاری، علمی و هنری خبر داد.
وی افزود: همزمان با برگزاری این نمایشگاه، همایش تجلیل از پیشکسوتان فرش اصفهان در 6 بهمن و همایش مشترکی با انجمن معماران استان و دانشگاه هنر اصفهان، در راستای تبادل نظر میان متخصصین و طراحان فرش دستباف و آرشیتکت‌ها و طراحان داخلی این حوزه، در 9 بهمن در محل اتاق بازرگانی اصفهان برگزار خواهد شد.
عصاچی برگزاری چندین کلاس و کارگاه آموزشی زیر نظر اساتید برجسته کشور در محل نمایشگاه را از برنامه‌های جانبی نمایشگاه امسال معرفی کرد.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف اصفهان افزود: به منظور آشنایی علاقمندان و بازدید کنندگان از پروسه تولید فرش نیز در روزهای برگزاری نمایشگاه، غرفه‌هایی به صورت ورک شاپ خط تولید فرش دستباف را نمایش خواهند داد.
وی در خصوص سابقه فعالیت انجمن صادر کنندگان فرش دستباف اصفهان نیز گفت: این انجمن در سال ۱۳۷۵توسط جمعی از صادر کنندگان بنام اصفهان زیر نظر اتاق بازرگانی اصفهان شروع به فعالیت کرده و درسال 1401با تغییر اساسنامه، به انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان استان اصفهان تغییر نام داد .
عصاچی ضمن تقدیر از هیئت رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان به منظور حمایت از این انجمن، هدف از تشکیل انجمن را ارتقاء جایگاه فرش دستباف و حفظ منزلت بافندگان بیان و تاکید کرد: انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف اصفهان با حضور در جلسات تخصصی مرکز ملی فرش و جلسات دولتی در سطح ملی و استانی، سعی در رفع موانع دولتی داشته و همچنین با برگزاری همایش‌ها و جلسات آموزشی به بهبود بازار و صادرات این هنر -صنعت کمک می کند.  
شایان ذکر است مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین نمایشگاه تخصصی صادراتی فرش دستباف اصفهان ۵ بهمن برگزار خواهد شد و تا 10بهمن در محل نمایشگاه بین المللی اصفهان واقع در کمربندی شرق در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.