ایران ما

ایران کشور 1.2 % بازار جذاب 80 میلیونی

جغرافیای ایران: مساحت ایران 1٬635٬000 کیلومترمربع است که برابر است با چیزی در حدود 1.2 درصد خشکی‌های زمین.
جمعیت ایران: کشور ایران حدود 82٬000٬000 نفر جمعیت دارد و در رتبهٔ 15 فهرست پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان قرار می‌گیرد. این تعداد جمعیت چیزی در حدود 1.2 درصد جمعیت جهان است.
بازار داخلی ایران: جمعیت و شرایط زندگی مردم، ایران را به بازار 80 میلیونی بالقوه جذابی تبدیل کرده است که 1.2 درصد از بازار جهانی را شامل می‌شود. رتبه GDP ایران در بین کشورهای دنیا 18 است و ایران، سهم نسبی 1.2 درصدی از GDP دارد.
با چنین توانمندی ها و زیر ساخت هایی ایران می تواند و باید مرکز تولید و تجارت در بازار 800 میلیونی منطقه باشد.

  • از هر 10 برند مصرفی، 9 برند داخلی هستند
  • میزبان 19 میراث جهانی یونسکو
  • دارنده بزرگ‌ترین ذخایر گاز و چهارمین ذخایر نفت
  • دهمین تولیدکننده عمده محصولات پتروشیمی
فرصت های تجاری

مزیت های اصفهان در تولیــــــد و تجــــارت

اصفهان، قلب ایران

استان اصفهان با مساحت 107017 کیلومتر مربع (6.75 درصد از مساحت کشور) در بخش مرکزی ایران واقع شده و از شمال به استان‌های مرکزی، قم و سمنان، از جنوب به استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد، از مشرق به استان یزد و از غرب به استان‌های لرستان و چهارمحال و بختیاری متصل می‌شود. جایگاه آن به گونه ایست که آن را می توان قلب تبادلات ایران دانست.

اصفهان، شاهراه تجارت

اصفهان به دلیل قرار گرفتن در مرکز ایران و در تقاطع شاهراه‌های بزرگ جنوب به شمال و غرب به شرق از توسعه‌یافتگی قابل توجهی در بخش حمل‌ونقل برخوردار است؛ دسترسی کامل به راه‌های اصلی کشور و همچنین وضعیت مناسب راه‌های درون استانی موجب شده است که حمل‌ونقل به یک مزیت رقابتی برای استان تبدیل شود.

اصفهان: نقطه کانونی تولید و تجارت

برای 800 میلیون اگر ایران را پس از تحریم کانون تولید و تجارت برای بازار 800 میلیونی بدانیم، بدون شک اصفهان بدلیل ویژگی های منحصر بفرد اشاره شده، مرکز ثقل و نقطه کانونی تولید و تجارت این بازار می باشد. ظرفیت های بالقوه تولیدی و نیروی متخصص موجود در این استان، موقعیت ایده آل ارتباطی و شاهراه ارتباطی و قرار گیری این استان در قلب ایران باعث می شود آن را نقطه کانونی تحقق تولید و تجارت برای 800 میلیون بازار بالقوه منطقه بدانیم. تجارت با محوریت این استان به معنای دسترسی به کشورهای همسایه در شرق و غرب، شمال تا جنوب ایران می باشد.

اصفهان، قطب صنعت

مرکز استان، شهر اصفهان است که از نظر وسعت و جمعیت سومین شهر ایران پس از ‌تهران و مشهد است. استان اصفهان به دلیل وجود صنایع بزرگی مانند ذوب آهن، ‌فولاد مبارکه، پالایشگاه و… به عنوان یک قطب صنعتی، خدماتی و گردشگری محسوب می‌گردد. استان اصفهان ظرفیت‌های ویژه‌ای در زمینه‌های مختلف مانند: ‌صنعت(وجود زیرساخت‌ها و سطح بالای مهارت در بین صنعتگران)، گردشگری( تنوع ‌زیست بومی، تاریخی، پزشکی و صنایع دستی) و کشاورزی (دامپروری، پرورش ماکیان، ‌شیلات، زراعت و باغداری) را داراست.

صنایع و منابع (تولید ناخالص داخلی)

استان‌ اصفهان از نظر تولید ناخالص داخلی(بدون نفت) رتبه دوم را در کشور دارد که بخش‌ خدمات و صنعت در مجموع 94 درصد از آن را به عهده دارد. تولید ناخالص‌ داخلی استان، 762962 میلیارد ریال (سال 1395) و در آمد سرانه 4/641 میلیون ریال (سال 1395) بوده است. نرخ تورم نیز در شهریور 1398 به میزان 3/38 درصد است. ‌استان اصفهان از نظر زیرساخت‌های عمومی به ویژه راه‌های ارتباطی، راه آهن، فرودگاه، گمرک و… از وضعیت بسیار مناسبی برخوردار است.‌

صنایع و منابع

مرکزیت استان اصفهان و امنیت آن، زمینه شکل گیری‌ بسیاری از صنایع استراتژیک کشور مانند فولاد، پتروشیمی، سیمان و…، صنایع نظامی و همچنین بخش اصلی انرژی هسته‌ای کشور را فراهم نموده است. ضمن اینکه قرارگیری در شاهراه‌های مواصلاتی کشور و دسترسی آسان به تمامی‌ نقاط کشور، سیستم حمل‌ونقل توسعه یافته‌ای را در استان به وجود آورده است. ‌استان اصفهان از نظر زیرساخت‌های عمومی به ویژه راه‌های ارتباطی، راه آهن، فرودگاه، گمرک و… از وضعیت بسیار مناسبی برخوردار است.‌‌

اصفهان، الگوی توسعه

استان اصفهان یکی از بالاترین نرخ‌های مشارکت اقتصادی در کشور را دارد و بافت صنعتی آن موجب شکل‌گیری فرصت‌های شغلی متعددی در این استان شده است. نرخ مشارکت مردان حدود 65 درصد و نرخ مشارکت زنان 15 درصد است. این آمار نشان از نقش پررنگ زنان در فعالیت‌های اقتصادی استان دارد زیرا 12 درصد از متوسط کشوری بالاتر است‌. طبق آخرین آمار‌ تعداد شاغلان 1519569 نفر و بیکاران 259797 نفر است. نرخ بیکاری استان برابر با 11 درصد و رتبه ششم در کشور است.‌‌

  • نرخ مشارکت اقتصادی: 46/1
  • نسبت اشتغال: 41/1
  • نرخ بیکاری: 11

کار و صنعت

مهمترین شاخص های اقتصادی استان اصفهان‌‌

شاخص مقدار رتبه در کشور
جمعیت کل (نفر) 5271475 3
سهم از جمعیت کشور 6/41 % 3
نرخ بیکاری 11 % 4
نرخ مشارکت اقتصادی 46/1 % 10
نرخ باسوادی 89/9 % 5
ضریب نفوذ اینترنت 38/3 % 3
تولید ناخالص داخلی استان (میلیارد ریال) 702810 3
سهم استان از تولید ناخالص داخلی کشور (بدون نفت) 7/75 % 2
سهم کشاورزی ازارزش افزوده استان 8 % 26
سهم صنعت از ارزش افزوده استان 26/5 % 6
سهم خدمات از ارزش افزوده استان 65/5 % 10
بهبود فضای کسب و کار(تابستان 98) 6/07 % 20

گستردگی خدمات

بخش خدمات 4/45 درصد از اشتغال استان اصفهان را در برگرفته است که می‌توان آن را به چهار بخش اصلی تقسیم‌ کرد. این چهار بخش عبارتند از اصناف، بازرگانی، ‌گردشگری و ساختمان. طبق آمار برگرفته از دبیرخانه هیئت عالی نظارت بر سازمانهای صنفی کشور،‌ برابر با 174744 واحد صنفی در استان مشغول به فعالیت هستند که 25.3 درصد آنها تولیدی‌، 41.2 درصد آنها توزیعی و 33.5 درصد نیز خدماتی هستند. ‌در حال حاضر 627 اتحادیه در استان اصفهان وجود دارد که تعداد 174266 از آنها، دارای ‌پروانه کسب رسمی دائمی و موقت هستند. گردشگری مهمترین و توسعه یافته ترین بخش خدمات در استان اصفهان است که توسعه آن به عنوان یک رسته اثرات غیرمستقیمی بر رسته های دیگر حتی رسته های صنعتی استان خواهد داشت.

گردشگری شش ماهه منتهی به شهریور ماه 1398:

گردشگری داخلی (نفر) گردشگری خارجی (نفر) متوسط اتاق های اشغال شده
2128057 242288 45531

سامانه خود مربیگری صادراتی

 

بوم ایده کارآفرینی

بوم تیم سازی کارآفرینی

 

بیزینس مدل

 

بوم فروش و بازاریابی

 
اصفهان هاب تولید و تجارت منطقه

هدف‌گذاری اتاق بازرگانی در دوره نهم، اقتصاد: فراصنعتی

دوره نهم اتاق بازرگانی اصفهان از سال 1398 آغاز شد. دوره‌ای که در تلاش است تا اصفهان را برای هزاره جدید و به باور رییس اتاق برای عصر فرا صنعتی آماده کند و در تکاپوست تا با احیای جایگاه اصفهان در منطقه آن را به هاب تولید و تجارت منطقه بدل کند. آنچه در این پرونده ویژه بررسی می‌شود، تلاش صورت گرفته در این مسیر و شواهد نتایج به‌دست آمده آن در دو سال گذشته است