تاریخ : چهارشنبه 15 تير 1401
کد 5398

در مراسمی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت

از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان تجلیل شد

آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه ملی و استانی، ممتاز و قابل تقدیر استانی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان در این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت توجه به ترازهای فناوری، سرمایه‌گذاری و اشتغال را در کنار ترازمالی صادرات و واردات ضروری دانست و افزود: ما باید صادرکننده کالاهایی باشیم که دارای فناوری و اشتغال بالا بوده و کم آب بر است و این موارد در سال 1401 برای رتبه‌بندی صادرکنندگان مد نظر قرار خواهد گرفت و لازم است در جهت ارتقاء کیفیت صادرات حرکت کنیم .
سید رضا فاطمی امین همچنین عامل پایداری صادرات را ایجاد ارتباط میان کسب و کارها عنوان و تصریح کرد: در این زمینه اقداماتی مانند ایجاد مراکز تجاری و برقراری تعاملات میان استان‌های کشور و کشورهای هدف صادراتی انجام شده است.
وزیر صمت قرارگرفتن کشورمان در جایگاهی مناسب در زنجیره‌های تامین بین‌المللی و توجه به سرمایه‌گذاری مشترک را از دیگر عوامل موفقیت در حوزه تجارت بین‌المللی عنوان کرد.
فاطمی امین در ادامه ضمن تاکید بر ضرورت تمرکز دولت بر تنظیم‌گری، تسهیل‌گری و نظارت گفت: در صورتیکه مداخله دولت حساب شده نباشد، ثبات از اقتصاد دور خواهد شد.
وی در پایان سخنان خود آمار و ارقام موجود را نوید بخش جهش چشمگیر در حوزه صادرات دانست.    
تفویض اختیار به مدیران کل استانی مهم‌ترین در خواست از وزیر صمت
در ادامه استاندار اصفهان ضمن اشاره به تاثیر جلسات شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان بر ارتقاء شاخص‌های محیط کسب و کار استان گفت: تسری نگاه حاکم بر این جلسات در وزارت صمت و اقتصاد، راهگشای فعالان اقتصادی خواهد بود.
سیدرضا مرتضوی تفویض برخی اختیارات به مدیران کل دستگاه‌های اجرایی با توجه به بضاعت و ظرفیت کارشناسی موجود در استان‌ها، ذیل سیاست‌های کلی نظام را از درخواست های مکرر فعالان اقتصادی اصفهان عنوان کرد.
وی افزود: روابط بسیار نزدیک مجموعه حاکمیت و بخش خصوصی منجر به اخذ تصمیمات بلند مدت و پایدار خواهد شد.
استاندار اصفهان همچنین خواستار حمایت بیش از پیش دولت از واحدهای تولیدی و صنعتی شد و تصریح کرد: متاسفانه پشتیبانی بانک‌ها از صنایع دارای ضعف بوده و ارقام تخصیصی برای تسهیلات به فعالان اقتصادی با رشد تورم دارای هم خوانی نیست.
وی افزایش اختیارات استان‌ها در بستری هماهنگ و متوازن و بازنگری در عوارض ماشین آلات وارداتی در بودجه امسال و توجه ویژه به طرح‌های پیشران‌ اقتصادی استان را نیز از دیگر خواسته‌های فعالان اقتصادی اصفهان عنوان کرد.
عدم رعایت حقوق قطعه سازان و مصرف کنندگان توسط صنایع خودرو سازی
همچنین در این مراسم رییس اتاق بازرگانی اصفهان ایجاد نام و برند تجاری به منظور حضور موفق در بازار جهانی را ضروری دانست و افزود: تنزل رتبه برند ملی ایران در حوزه ارزشگذاری و قدرت برند در بین کشورهای جهان، نشان‌دهنده ضرورت توجه جدی به این حوزه است.
مسعود گلشیرازی ضمن اعلام حمایت فعالان بخش خصوصی اصفهان از جراحی اقتصادی تاکید کرد: توجه جدی به حوزه برند در کنار برنامه‌های اصلاح ساختاری در وزرات صمت درخواست اصلی صادرکنندگان از دولت به عنوان یک سیاستگذار است.  
وی همچنین ضمن اشاره به عدم رعایت حقوق قطعه سازان و مصرف کنندگان توسط صنایع خودرو سازی گفت: الزام تهاتر صادرات قطعه در مقابل واردات خودرو،  راهکار عملیاتی حفظ اشتغال و رقابت پذیری صنعت خودرو و حفظ حقوق مصرف کنندگان خواهد بود تا معزل صنعت خودرو سازی حل شود.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه توجه به تاثیر واردات مواد اولیه پتروشیمی توسط صنایع بالادست بر افزایش هزینه تمام شده واحدهای نساجی، برنامه‌ریزی دقیق و مستمر جهت استفاده حداکثری از فرصت ناشی از پاندمی کرونا بر فتح بازارهای صادراتی، تاثیرات مخرب تصمیمات احساسی و خلق‌الساعه ناشی از تغییرات قیمتی بعضا مواد اولیه بر صادرات و واردات کشور، و توجه به مشکلات قطعه سازان و صنعت خودرو را اهم درخواست‌های فعالان اقتصادی از وزیر صمت برشمرد.
حق اصفهان به درستی ادا نشده است
مدیرکل صنعت،معدن و تجارت استان نیز در این جلسه وجود بیش از ۹هزار واحد صنعتی،سرمایه‌گذاری بالغ بر ۵۷ هزار میلیارد تومان با اشتغالی بالغ بر 280 هزار نفر، رتبه دوم کشور به لحاظ تعداد واحدهای صنعتی و اشتغال و رتبه سوم کشور در حوزه سرمایه‌گذاری را از جمله ظرفيت‌هاي بي‌نظير  اصفهان معرفی و تاکید کرد: این توانمندي‌ها حاصل همت فعالان اقتصادی استان است. که فعالیت‌های عمدتا دانش بنیان و ابتکاری در رشد آن تاثیرگذار بوده است.
 امیرحسین کمیلی در ادامه صرف وقت بیشتر و توجه بیش از پیش  وزیر  صمت به اصفهان به منظور بازدید از واحدهای مختلف تولیدی و صنعتی و آشنایی از مسایل و مشکلات مبتلا‌به صنایع استان را درخواست فعالان اقتصادی اصفهان بیان کرد. 
آلبوم تصاویر آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان