تاریخ : دوشنبه 21 مهر 1399
کد 3395

هم اندیشی برای احیای گردشگری اصفهان

در دومین جلسه ستاد احیای گردشگری استان اصفهان درخصوص راهکارهای احیای گردشگری استان، تبدیل اصفهان به مقصد سفر ایمن در ایام کرونا و ضرورت حمایت از راهنمایان گردشگری بحث و تبادل نظر شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، معاون اقتصادی استاندار اصفهان در این جلسه خواستار طراحی و تدوین تقویم گردشگری ایمن به منظور کمک به جذب گردشگران داخلی و خارجی در شرایط بحرانی کنونی شد. 
سید حسن قاضی عسگر، در ادامه با بیان اینکه ساماندهی تعطیلات پایان هفته و اضافه شدن یک روز به تعطیلات هفتگی در توسعه گردشگری استان مؤثر است، طرح این موضوع در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه را مهم دانست.  
مشکلات صنعت گردشگری احصا شود
فریدون الهیاری
، مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان نیز احیای گردشگری را در شرایط کنونی بسیار مهم دانست و گفت: گردشگری در زمان شیوع کرونا بیش‌تر از بخش‌های دیگر خسارت دیده و با احصای مشکلات این صنعت باید برای کمک به کاهش حجم مشکلات فعالان این حوزه چاره اندیشی نمود. 
وی در ادامه ساماندهی تعطیلات کل سال و ایجاد تعطیلات فصلی مانند تعطیلات زمستانی را در رونق گردشگری استان مهم ارزیابی نمود.  
از راهنمایان گردشگری حمایت کنیم
محمد عیدی
، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز بر تدوین تقویم گردشگری اصفهان متناسب با پتانسیل‌های موجود در استان و ضرورت وجود برند گردشگری برای جذب گردشگر خارجی نیز تاکید کرد. 
وی از دست رفتن انگیزه راهنمایان گردشگری به واسطه بحران کرونا و روی آوردن آنها به مشاغل دیگر را به عنوان از دست رفتن یکی از بازوهای گردشگری دانست و خواستار هم اندیشی دستگاه‌های مربوطه برای از دست نرفتن این سرمایه‌های انسانی شد. 
عیدی حمایت دستگاه‌های مربوط به حوزه گردشگری از فعالان این حوزه؛ به‌ویژه راهنمایان گردشگری را در دوران بحران بسیار مهم دانست.  
نقش توسعه توریسم داخلی در بهبود گردشگری اصفهان
همچنین مسعود نیک آئین، مدیرکل تشریفات استانداری اصفهان نیز ضمن تاکید بر لزوم احصای مشکلات گردشگری به‌ویژه در دوران کرونا، گفت: در زمان حاضر باید به فکر بهبود صنعت گردشگری باشیم. وی توسعه توریسم داخلی را در کمک به بهبود این صنعت مهم ارزیابی نمود. 
گردشگری ایمن رونق گیرد
در ادامه مصطفی رضایی، معاون فنی مرکز بهداشت استان بر ضرورت شکل‌گیری کمیته‌ای متشکل از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه علوم پزشکی، اتاق بازرگانی و اصناف، با هدف رونق گردشگری ایمن تاکید کرد و گفت: آموزش الزامات و رعایت شرایط بهداشتی برای سفر ایمن به گروه‌های هدف و مرتبط، تدوین دستورالعمل‌های عملیاتی گردشگری مطابق با شرایط بهداشتی، نظارت مدیریتی بر اجرای صحیح پروتکل‌ها، شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و تعیین تیم نظارت و ارزیابی در این نوع سفرها ضروری است. 
مصطفی نباتی نژاد، مسئول کمیته رویدادهای گردشگری ذیل کمیسیون گردشگری و برند اتاق اصفهان، پیشنهاد داد کمیته‌ای با عنوان «برنامه‌ریزی و نظارت بر رویدادهای گردشگری» متشکل از فرماندهی انتظامی، شهرداری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، صدا و سیمای مرکز اصفهان، اتاق بازرگانی و اتاق اصناف تشکیل شود.  
راهنمای آگاه؛ سفر ایمن
مریم هدائیان
، رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان اصفهان نیز ضمن هشدار درخصوص آسیب جدی به راهنمایان گردشگری در دوران کرونا، به عنوان مهم‌ترین منابع انسانی صنعت گردشگری، تاکید کرد: توجه جدی به راه اندازی تورهای داخلی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این دوره ضروری است.  
وی از برگزاری جلسات هم اندیشی با راهنمایان برجسته گردشگری استان و حمایت اتاق بازرگانی و تعامل دستگاه‌های اجرایی مربوطه برای تدوین پروتکل‌های بهداشتی برای راهنمایان تور خبر داد و افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی در‌خصوص راه اندازی سفر ایمن در این بازه زمانی بسیار اهمیت داشته و ما به دنبال این هستیم که با همراهی و تعامل مسئولان ذیربط و حمایت های ستاد احیای گردشگری، اصفهان را به عنوان مقصدی ایمن برای سفر معرفی کنیم. 
وی با بیان اینکه اکنون زمان مهمی در پوست اندازی صنعت گردشگری است، افزود: ابداع و نوآوری و خلق روش‌های نوین در حوزه سفر، فرصتی برای این صنعت است.      
همچنین، در این جلسه درخصوص بررسی و تصویب اقدامات درباره تعطیلات آخر هفته بحث و تبادل نظر شد و سحر موحدی، عضو کمیسیون با بیان اینکه تعداد تعطیلات آخر هفته و مناسبتی در اکثر کشورهای جهان بین 110 تا 129 روز است، گفت: این درحالی است که در ایران با احتساب 26 روز تعطیلی رسمی و 52 روز تعطیلی روز جمعه، تعداد این نوع تعطیلات تنها 78 روز است که از تعطیلات بسیاری از کشورها کمتر است. 
وی ضمن بیان نظرات کارشناسان در مزایای اضافه کردن یک روز به تعطیلات پایان هفته گفت: به منظور پیدا کردن جایگاه درست افزایش این تعطیلات، لازم است از مسئولان و مراجع ذی صلاح و مسئولان شورای تامین استان نظرخواهی شده و هدف گذاری درستی برای این تعطیلات صورت گیرد. 
 
آلبوم تصاویر ستاد احیای گردشگری 2