تاریخ : شنبه 25 آبان 1398
کد 2672

در هشتاد و یکمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان تصویب شد:

تشکیل کمیته‌ای برای رفع اختلاف فعالان اقتصادی با امور مالیاتی در استان

در هشتاد و یکمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان مقرر شد به منظور رفع اختلاف فعالان اقتصادی با امور مالیاتی در استان اصفهان کمیته‌ای تشکیل شود.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان عباس رضایی، استاندار اصفهان و رئیس شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان در ابتدای این جلسه با بیان اینکه بنزین به عنوان یک مقوله مهم اقتصادی در کشور نیازمند بحث و توجه بیشتر است، گفت: تغییر نرخ بنزین با تصویب سران سه قوه به تصویب رسیده و این امر از قاچاق سوخت و مصرف بی‌رویه جلوگیری خواهد کرد.
وی از مسئولان حاضر در جلسه خواست تا از هر تریبونی در جهت تنویر افکار عمومی و موشکافی درباره دلایل این افزایش قیمت استفاده کنند و افزود: لازم است ولایتمداری و عشق به نظام را در مقاطع کنونی با عمل خود نشان دهیم.
استاندار اصفهان گفت: با توجه به درنظر گرفتن طرح‌های حمایتی از سوی دولت برای این افزایش قیمت و درنظر گرفتن یارانه‌ای برای 18 میلیون خانوار از دهک های ضعیف، این افزایش به نوعی اجرای عدالت در بین مردم است.
رئیس شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان در ادامه با بیان اینکه پیک تحریم‌های ناعادلانه آمریکا علیه ایران سپری و استقامت مردم و رهنمودهای مقام معظم رهبری در این مسیر موثر واقع شده است، تصریح کرد: ایجاد ثبات بیشتر در این مسیر نیازمند تلاش، همفکری و همزبانی مسئولان و مردم است.
رضایی همچنین با بیان اینکه استانداری در برگزاری و استمرار جلسات نقد عملکرد دستگاه‌های اجرایی مصر است، برگزاری این‌گونه جلسات و تسری آن در کل کشور را در تسهیل امور مربوط به فعالان اقتصادی و مدیریت کشور موثر دانست.
مسعود گلشیرازی، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه با یادآوری سالگرد حماسه 25 آبان ماه 1361 و تشییع پیکرهای مطهر 370 شهید در اصفهان گفت: این حماسه روزی ماندگار در تاریخ اصفهان و کشور بوده، لازم است پیروی از راه شهدا و صیانت از خون آنها را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی ضمن تشکر از دادستان و معاون ایشان در رسیدگی به عدم اجرای مصوبات ستاد تسهیل در نحوه محاسبه سود بانکی ابراز امیدواری کرد دستگاه‌های اجرایی با پیروی از سازوکارهای ایجاد شده در دولت، در راستای تسهیل محیط کسب و کار اقدام کنند.
دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان همچنین با اشاره به برگزاری جلسات  نقد و بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان و در همین راستا، برگزاری نقد عملکرد شرکت شهرک های صنعتی استان، ادامه این جلسات را موجب تسهیل روند کار فعالان اقتصادی و پاسخگویی دستگاه‌های اجرایی دانست.
گلشیرازی همچنین بر برگزاری پیش رویداد ماراتون صادرات در اتاق بازرگانی اشاره کرد و افزود: این گونه رویدادها برای ایجاد نهادهای صادراتی و تحقق بخشیدن به رویکرد صادرات محور شدن اقتصاد استان حایز اهمیت است.
در ادامه حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: با همکاری مجلس، دولت و بخش خصوصی در راستای مبحث رونق تولید، گزارشی در مجلس با عنوان «بررسی چالش‌ها و آسیب ها در هفت حوزه تامین مالی، مالیاتی، بیمه‌ای، فضای کسب‌وکار، ارزی، امور گمرکی و تجاری، و بازار سرمایه» تهیه و راهکارهای رفع مشکلات در طول برنامه ششم توسعه از طریق قوانین موجود در هشت بخش صنعت، معدن، کشاورزی، پتروشیمی، برق، مسکن، توسعه روستایی وگردشگری ارایه شد.
وی همچنین از افزایش وظایف هیات مقررات زدایی و تعریف یک درگاه ملی و یک درگاه تخصصی در این زمینه خبر داد و تصریح کرد: با ایجاد درگاه ملی از بروکراسی سخت اداری و تعدد مراکز تصمیم‌گیری جلوگیری شده، این درگاه به رصد مجوزهایی که در بخش‌های دیگر صادر می‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌،می‌پردازد.
فولادگر درباره افزایش قیمت بنزین نیز با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از قاچاق و رانت، اصلاح نرخ بنزین ضروری است، گفت: نگرانی مردم از این افزایش به دلیل تورم و کاهش قدرت خرید عمومی است و در صورت رونق تولید، تبعات ناشی از این اصلاح قیمت کاهش می‌یابد.
حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس نیز با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی نباید از سوی دستگاه‌های اجرایی فشاری مضاعف بر فعالان اقتصادی وارد شود، گفت: بروکراسی سخت اداری در اصفهان به فرار سرمایه از اصفهان منجر می‌شود.
همچنین محمدرضا حبیبی، رئیس کل دادگستری استان اصفهان حفظ تعادل بازار در بحث ارزاق از سوی تولید و توزیع کنندگان را درزمان حاضر و با وجود افزایش نرخ بنزین بیش از پیش ضروری دانست و گفت: لازم است فعالان اقتصادی در این مهم با دولت همکاری کنند.
وی در ادامه سخنان خود بر ضرورت ایجاد تفاوت در نحوه برخورد از سوی دستگاه‌های اجرایی؛ بهویژه اداره امور مالیاتی میان دارندگان کارت‌های بازرگانی صوری و اشخاصی که فرار مالیاتی داشته‌اند، با کسانی که واقعاً فعال اقتصادی هستند، تاکید کرد.
علی اصفهانی، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان نیز با بیان اینکه فرار مالیاتی از سال 94 تاکنون جرم محسوب می‌شود و باید با خاطیان برخورد قانونی جدی صورت گیرد، افزود: لازم است اداره امور مالیاتی به‌گونه‌ای عمل کند که هم حق و حقوق دولت و هم حقوق تولیدکننده رعایت شود.
گفتنی است در این جلسه بسته های حمایتی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی وتالار بورس اوراق بهادار اصفهان مطرح و به تصویب رسید. همچنین مصوب شد به منظور رفع اختلاف فعالان اقتصادی با امور مالیاتی در استان اصفهان کمیته ای متشکل از معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، مدیرکل امور مالیاتی، دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان، معاون دادستان و نمایندگان اتاق های بازرگانی ، تعاون و اصناف تشکیل شود.   
 
آلبوم تصاویر هشتادیکیمن جلسه شورای گفت و گو