تاریخ : يکشنبه 2 بهمن 1401
کد 6155

در همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» تأکید شد؛

ضرورت تعیین زمان‌بندی برای صدور پروانه و اجرای پروژه‌ها در اصفهان

در همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» در اتاق بازرگانی اصفهان، ضمن پرداختن به الزامات توسعه اقتصادی سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، تجارب چند سرمایه‌گذار موفق بخش گردشگری با حضار به اشتراک گذاشته شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» با محوریت بسترهای قانونی جذب سرمایه، جایگاه مدیریت شهری و جایگاه برند شهری در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
لزوم تعیین زمان‌بندی برای صدور پروانه و اجرای پروژه‌ها در اصفهان
در این همایش محمدرضا رجالی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به رشد نقدینگی در کشور و گردش آن به سوی حوزه‌های غیرمولد، از اجرای 120 درصدی قانون در اصفهان که موجب فرار سرمایه‌گذاران شده انتقاد و بیان کرد: در این دوره فعالیت اتاق بازرگانی، رتبه اصفهان در شاخص محیط کسب‌وکار بسیار ارتقا یافت، اما ایجاد یک شورا مشابه ستاد تسهیل برای رسیدگی به پروژه‌های عمرانی و گردشگری ضروری به نظر می‌رسد و باید برای فرآیند صدور پروانه و اجرای پروژه‌ها در شهر زمان‌بندی تعیین شود.
در ادامه رضا گنجوی، مشاور پروژه برند شهری اصفهان با اشاره به لزوم داشتن روایت و تصویر آینده برای توسعه پایدار ایران و اصفهان اظهار داشت: اگر تاکنون داشتن سند و برنامه‌های توسعه مطلوب بود، امروز تنها یکی از راه‌حل‌های توسعه است و عملیاتی کردن این برنامه‌ها یک الزام است. همچنین باید جامعه را با این روایت، داستان و تصویر آینده همراه کرد.
توسعه پایدار، نیازمند روایت پایدار
وی با اشاره به سه‌‌ضلعی داشتن برنامه و الزام به اجرای آن، تبیین از طریق روایت و جلب مشارکت بر مبنای آن افزود: عمل بر مبنای این سه‌ضلعی یک الزام است، نه اختیار. آنچه در نمایشگاه اکسپو دبی اتفاق افتاد نیز تلاش برای نمایش برنامه‌های توسعه و پیشرفت کشورها در آینده بود، چون گذشته کشورها دیگر چندان مهم و جذاب نیست و آنچه مهم است، برنامه آنها برای آینده است؛ بنابراین توسعه پایدار نیازمند روایت پایدار است و بر همین اساس تلاش کردیم داستان اصفهان را بر اساس آینده روایت کنیم.
گنجوی ضمن تشریح بایدها و نبایدهای طراحی برند شهری و داستان خلق برند گردشگری اصفهان تأکید کرد، حوزه پیشرفت و توسعه بر عهده شهرداری‌ها، حوزه تبیین بر عهده بِرند و حوزه جلب مشارکت بر عهده اتاق‌های بازرگانی است.
در ادامه این همایش پنل تخصصی با موضوع «الزامات توسعه اقتصادی سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری» برگزار شد.
انعقاد پیمان گردشگری میان 6 استان‌ کشور
احسان شهیر، مدیرکل دفتر امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری اصفهان در این پنل با اشاره به تدوین تقویم گردشگری استان به تفکیک شهرستان‌ها تا شهریورماه 1402 گفت: رویدادهای هر شهرستان استان در این تقویم مشخص شده که می‌تواند مورد بهره‌برداری شهرداران استان قرار گیرد و فرآیند به‌روزرسانی آن نیز خردادماه سال آینده انجام می‌شود. این تقویم به تصویب شورای برنامه‌ریزی استان رسیده و می‌توان تمام دستگاه‌ها را بر محور آن هم‌افزا نمود. همچنین برای اجرای آن می‌توان به خوبی از ظرفیت بخش خصوصی از جمله دفاتر منطقه‌ای اتاق بازرگانی اصفهان بهره برد.
وی با اشاره به انعقاد پیمان گردشگری میان استان‌های اصفهان، یزد، خراسان رضوی، تهران، قم و فارس برای نخستین بار در آینده نزدیک افزود: این پیمان در 6 حوزه گردشگری منعقد می‌شود و قرار است هر سال دو بار در هر استان اجرایی شود.
لزوم حرکت از شهر هوشمند به سوی گردشگری هوشمند
در ادامه علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با بیان اینکه ادارات کل میراث فرهنگی، شهرداری‌ها، استانداری‌ها و وزارت کشور باید به این فهم مشترک برسند که برای توسعه پایدار راهی جز توسعه پایدار گردشگری نداریم، تصریح کرد: خوشبختانه بخش خصوصی با هدایت اتاق بازرگانی به این فهم مشترک رسیده که امیدوارم سایر اضلاع نیز بدون بهانه‌تراشی در جهت توسعه کشوری که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، گام بردارند.
وی با بیان اینکه درآمد ایران از بیش از هشت میلیون گردشگر خارجی در سال 2019 میلادی تقریباً 11.8 میلیارد دلار بود که به دلایل مختلف از جمله شیوع کرونا هنوز موفق به تکرار آن نشده‌ایم، اضافه کرد: گردش مالی صنعت گردشگری در دنیا هم‌اکنون به 1.7 تریلیون دلار رسیده است. البته توسعه گردشگری ایران باید بر مبنای هویت ارزشمند تاریخی و ارزش‌های دینی و تمدنی آن رقم بخورد و بنا نیست تجربیات کشورهای دیگر را امتحان کنیم. بنابراین باید فاصله خود با دنیا در توسعه گردشگری را با ایجاد شهرها و روستاهای هوشمند و حرکت به سوی گردشگری هوشمند جبران کنیم.
همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» آغاز یک فرآیند ادامه‌دار است
نادر آخوندی، مدیر دفتر امور شهری استانداری نیز همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار» را آغاز یک فرآیند ادامه‌دار دانست و تصریح کرد: اصفهان نیازمند یک داستان برای توسعه گردشگری خود است و باید از ظرفیت همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تهران حداکثر بهره را برد. همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی برای مدیران سرمایه‌گذاری شهرهای کشور در دستور کار سازمان همیاری‌ها قرار گرفته است.
188 راه برای دست‌یابی شهرها به منابع مالی
همچنین داوود ندیم، مشاور پروژه‌های سرمایه‌گذاری با بیان اینکه هزاره سوم هزاره اقتصاد دانش‌محور است، گفت: آی‌تی، گردشگری و صنایع‌ غذایی سه صنعت اولویت‌دار این هزاره است. علاوه بر وضعیت نامناسب بودجه سالیانه شهرهای کشور و نبود موازنه میان درآمد و هزینه به‌خصوص در کلانشهرها از جمله اصفهان، عدم رغبت و انگیزه مدیران شهری به توسعه سرمایه‌گذاری به چهار عامل اصلی برمی‌گردد که چالش‌های کمیسیون ماده پنج، عدم واگذاری اراضی موردنیاز و عدم حمایت بخش دولتی از جمله این آسیب‌‌ها است؛ بنابراین ضمن رفع این موانع باید برای افزایش درآمد شهری فکر اساسی شود.
وی با بیان اینکه 188 راه برای دست‌یابی شهرها به منابع مالی وجود دارد، ادامه داد: اگر شهرداران در هر سال تنها دو راهکار را اجرا کنند، بودجه آنها بدون اتکا به دولت افزایش چشمگیری می‌یابد. زیرساخت‌های اولیه جذب سرمایه‌گذار شهری شامل ساختارسازی، آموزش، مطالعات اطلس سرمایه‌گذاری و ایجاد شبکه شرکت‌های تسهیل‌گر است و شهر اصفهان در صورت فراهم کردن این زیرساخت‌ها و رعایت الزامات جلب سرمایه‌گذار می‌تواند به درآمد سالیانه چند ده میلیارد دلاری از گردشگری برسد.
دومین پنل تخصصی این همایش نیز به تجربه‌نوردی با موضوع ارائه تجارب موفق در حوزه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و چالش‌های سرمایه‌گذاری در انواع پروژه‌های گردشگری اختصاص داشت.
سرمایه‌گذاری مستقیم شهرداری‌ها در حوزه گردشگری مساوی با زیان‌ده شدن پروژه‌ها است
زاهدی، استاد دانشگاه در حوزه اقتصاد گردشگری در این پنل با بیان اینکه نقش شهرداری‌ها در توسعه گردشگری صرفاً باید معطوف به تسهیل‌گری باشد، گفت: بخش دولتی و بخش عمومی (شهرداری‌ها) نباید به‌طور مستقیم در پروژه‌های گردشگری سرمایه‌گذاری کنند چون نتیجه ورود آنها به فعالیت‌های بخش خصوصی، زیان‌ده شدن پروژه‌ها است. بنابراین شهرداری‌ها به‌جای اجرای پروژه‌ها یا مشارکت در آنها، باید صرفاً به ایجاد و تقویت بسترهای سرمایه‌گذاری بپردازند.
فرصت طلایی گردشگری سلامت برای اصفهان
مسعود صرامی، فعال اقتصادی و بنیانگذار چندین پروژه‌ بزرگ در اصفهان نیز درباره تجارب خود در سرمایه‌گذاری و چالش‌های این حوزه گفت: پایداری در مسیری که انتخاب کرده بودیم باعث شد مسئولان شهری و دولت‌مردان با ما همراه شوند، همان‌طور که بخش دولتی و مدیریت شهری نیز بدون همراهی بخش خصوصی به پیشرفت دست نمی‌یابند. از طرف دیگر باید بدانیم اگر ورود یک گردشگر معمولی به شهر اصفهان می‌تواند برای 5 تا 17 نفر اشتغال‌زایی کند، توریست سلامت می‌تواند برای 30 تا 300 نفر اشتغال ایجاد کند؛ بنابراین گردشگری سلامت می‌تواند راه نجات اصفهان و کشور باشد و در همین راستا بیمارستان سلامت را تا سال 1403 به بهره‌برداری می‌رسانیم تا به تحقق درآمد پایدار برای شهر اصفهان کمک کنیم. بنابراین شهرداران شهرهای استان برای جذب سرمایه‌گذاران باید مستقل فکر کرده و دارایی‌های شهر خود را به‌خوبی معرفی کنند.
تغییرات مداوم مدیریتی و سیاست‌گذاری‌ها سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد
در ادامه کریم بیگی، رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران اصفهان با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری تنها با تبلیغ و تشویق امکان‌پذیر نیست، اظهار داشت: یک سرمایه‌گذار تمام جوانب از جمله امکان بازگشت سرمایه و توانایی پرداخت اقساط تسهیلات را می‌سنجد و به همین دلیل است که هم‌اکنون سرمایه‌گذاران تمایلی به ساخت هتل حتی سه ستاره در شهر اصفهان ندارند، درحالی‌که در گذشته‌ای نه‌چندان دور هتل‌های اصفهان پاسخگوی تعداد بالای گردشگران خارجی و داخلی نبود. بنابراین نیازمند ایجاد زمینه مساعد برای سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد در شهر هستیم. متأسفانه تغییرات مدیریتی متعدد در اصفهان و به‌دنبال آن، تغییر نگاه و سیاست‌گذاری‌ها موجب فراری دادن سرمایه‌گذاران از اصفهان شده و امیدوارم مسئولان استان و شهر اصفهان با تغییر دیدگاه‌ها، برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کنند.
ارتقای سطح فضاهای شهری، راهکار جذب سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری
محمدعلی ایزدخواستی، رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان نیز با بیان اینکه سرمایه‌گذاری مستقیم شهرداری‌ها در حوزه گردشگری اشتباه است و از نظر اقتصادی نتیجه نمی‌دهد، اضافه کرد: گردشگری فرصتی طلایی برای شهرهای استان است، به‌شرطی که با ورود غیرمستقیم شهرداری‌ها به این عرصه، شهرها سرمایه‌پذیر شوند. یکی از راه‌های پیش روی شهرداری‌ها نیز ارتقای سطح فضاهای شهری و ایجاد فضاهای جدید است و در این راستا می‌توان از فضاهای موجود در خیابان‌ها، گذرها، بوستان‌ها، کارخانه‌های متروکه و ایستگاه‌های مترو بهره برد.
در ادامه این همایش نیز تعدادی از شهرداران شهرهای استان به بیان دیدگاه‌ها و همچنین موانع موجود بر سر راه جذب سرمایه‌گذار پرداختند.
آلبوم تصاویر همایش «اصفهان، توسعه گردشگری، اقتصاد پایدار»