کانون تجارت منطقه

فرصت های تجاری

کشور ایران شانزدهمین کشور بزرگ جهان است. ایران در نیمکره شمالی در قسمت جنوب غربی آسیا واقع شده واز این رو جزو کشورهای خاور میانه است. با 1648195 کیلومتر مربع مساحت با 7 کشور مرز خاکی دارد. از شمال با ارمنستان، آذربایجان، و ترکمنستان و دریای خزر، از مشرق با افغانستان و پاکستان، از مغرب با ترکیه و عراق و از جنوب با خلیج فارس و دریای عمان همسایه است. مساحت ایران یک پنجم مساحت آمریکا و تقریبا سه برابر فرانسه است. به واسطه مساحت کشور، ایران را می توان کانون تجارت منطقه دانست.

 
کشوری با ظرفیت‌هـای 1/2 درصدی

ایـران اِقلیـم انباشتگی منــابـع

ایران کشور قصه‌های هزار و یک شب است؛ سرزمینی که داستان و افسانه در فرهنگ و تاریخ آن ریشه دارد. بنابراین دور از انتظار نیست که تجربه تجارت در ایران را با ساز و برگ یک قصه روایت کنیم. داستان تجارت ایران با معرفی ایران به‌عنوان کشوری با ظرفیت‌های 1/2 درصدی آغاز می‌شود. این مرز و بوم با در نظر داشتن امکانات بی‌شمار آن از قبیل مساحت، تعداد ساکنان، ظرفیت‌های تجاری‌، نیروی انسانی متخصص‌، معادن و منابع زمینی‌، صنایع مادر و غیره، تقریبا 1/2 درصد از منابع و ظرفیت‌های جهان را در اختیار دارد؛
اگر برخی دیگر از ظرفیت‌های موجود در ایران را بررسی کنیم در بیشتــــر موارد به نتیجه‌ای مشابـه و حدود 1/2 درصد خواهیم رسید به همین علت است که ما داستان اقتصـاد ایــــــــران را داستان کشوری با ظرفیـت های 1/2 درصد می دانیم.

مساحت ایران حدود 1635000 کیلومتر مربع است که برابر با چیزی در حدود 1/2 درصد از خشکی‌های زمین می‌شود.

ایران از نظر GDP یا تولید ناخالص ملی در بین کشور‌های دنیا رتبه 18 را دارد که به طور نسبی به ایران، جایگاه 1/2 درصدی می‌دهد.

کشور ایران حدود 82000000 نفر ساکن دارد و از نظر جمعیت در رتبه 15 دنیا قرار می‌گیرد. مردم ایران تقریبا 1/2 درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

ایران با توجه به میزان جمعیت و شرایط زندگی ساکنانش، یک بازار بالقوه و جذاب 82 میلیونی است که 1/2 در صد از بازار جهانی را شامل می‌شود.

مژگان ایزدی

رئیس کمیسیون

گریم بیگی

نایب رئیس کمیسیون

علیرضا پور عطار

دبیر کمیسیون

سید محمد هاشم الحسینی

مشاور کمیسیون

امیر گندمکار

رئیس کمیته ارزیابی و استاندارد سازی

نادر گیویان پور

رئیس کمیته توسعه و توانمند سازی

علی اعتصام پور

رئیس کمیته گردشگری سلامت

سعید عصاچی

رئیس کمیته بازاریابی و برند

مریم امیری

رئیس کمیته رویداد و نوآوری

سید محسن روناسی

رئیس کمیته تعاون و همیاری
 
تنوع اقتصادی

ایران دارای بزرگترین ذخایر اثبات شده گاز و چهارمین ذخایر اثبات شده نفت در جهان است و هزینه تولید نفت و گاز در این کشور، جزء کمترین ها در میان همتایان خود است. در عین حال، اقتصاد ایران دارای تنوع بالایی بوده و وابستگی شدید به نفت و گاز ندارد، به طوری که در سال 2019 با توجه به تحریم ها سهم این بخش از ارزش افزوده ناخالص کاهش چشمگیری داشته است و کمتر از 10 % برآورد گردیده است. تجارت خرده فروشی، املاک، مستغلات و خدمات حرفه ای سهم بیشتری نسبت به نفت و گاز در اقتصاد ایران دارندآمار ایران در بین ده کشور برتر دنیا از لحاظ ذخایر سنگ آهن، مس و روی و بزرگترین ذخایر ترکیبی سرب و روی در جهان است .کشور ایران در حال حاضر دهمین کشور تولید کننده سیمان و ششمین کشور صادر کننده سیمان در جهان است. بخش خودروی ایران دهمین صنعت کشور از لحاظ ارزش افزوده ناخالص است و بالاتر از بخش های تأمین مالی و بانکداری، خدمات عمومی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و گردشگری است. ایران برنامه ای برای سه برابر کردن تولید فولاد تا سال 2025 دارد و از یک واردکننده خالص به خوداتکایی و احتمالاً صادرکنندگی خالص در صورت عقب نشینی برسد. 5 میلیارد دلار از درآمد 8 میلیارد دلاری مخابرات ایران مربوط به تلفن همراه است. با 1/5 اشتراک تلفن همراه به ازای هر نفر، ضریب نفوذ موبایل در ایران بیش از 50 درصد بیشتر از چین، مکزیک و ترکیه و همانند مالزی و برزیل است.

آموزش علمی

ایران دارای بالاترین سطوح مشارکت در آموزش عالی در دنیاست و رتبه این کشور از لحاظ جمعیت تحصیل کرده بالاتر از انگلستان، فرانسه و آلمان است. بیش از یک سوم جمعیت تحصیل کرده فارغ التحصیلان رشته های مهندسی هستند که این آمار ایران را دربین 5 کشور اول دنیا از لحاظ تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در هر سال قرار می دهد و این تقریبا همتراز با ایالت متحده آمریکا و بالاتر از کشورهای ژاپن و کره جنوبی است.

طبقه مصرف کننده در حال رشد

در حال حاضر حدود 56 درصد از خانوارهای ایرانی دارای درآمد سالانه 20 هزار دلار بر اساس برقراری قدرت خرید هستند، سطحی که ما آن را به عنوان « خانوارهای مصرف کننده» تعریف می کنیم. این نسبت، بیش از دو برابر نسبت های مربوط به چین و هند است و در کشورهای BRIC نیز تنها روسیه است که با ایران برابری می کند. در واقع، از لحاظ برابری قدرت خرید، خرده فروشی سرانه ایران، بالاتر از ترکیه، مالزی یا مکزیک است.

جمعیتی با نرخ شهر نشینی بالا

درجه شهرنشینی ایران، از رتبه جهانی آن در تولید ناخالص داخلی سرانه پیشی می گیرد که این بیانگر این است که پتانسیل رشد در آینده وجود دارد. ایران دارای 8 شهر با جمعیت بیش از یک میلیون نفر است که بزرگترین آنها یعنی تهران، بیش از 8 میلیون جمعیت و تولید ناخالص داخلی بیشتری از ریودوژانیرو دارد. ایران با نسبت سه چهارم جمعیت شهرنشین، دارای درجه شهرنشینی بیش از دو برابر هند است. این کشور همچنین از این لحاظ بالاتر از کشورهای متعدد اروپایی از جمله ایتالیا، پرتغال، اتریش و ایرلند قرار دارد

فرهنگ کارآفرینی

بر اساس گزارش دیده بان جهانی کارآفرینی، کارآفرینان در ایران از جایگاه برتری نسبت به همتایان خود در فرانسه برخوردار بوده و همتراز این افراد در ایالات متحده هستند و نوآوری کارآفرینان ایرانی در ابعاد متنوعی نمایان است. در حالی که بسیاری از شرکت های بین المللی از جمله غول های دیجیتال دارای محدودیت برای کار با ایران بودند، اما کارآفرینان ایرانی وارد میدان شدند تا این شکاف را پر کنند. هر ده برند برتر محصولات غذایی، شرکت های داخلی هستند، ضمن اینکه ایران خود دارای نسخه های داخلی آمازون، یوتیوپ، پی پل و دیگر وبگاه های اینترنتی است.

موقعیت های راهبردی برای جریانهای بین مرزی

جاده افسانه ای ابریشم بین شرق و غرب زمانی امپراطوری ایران را می پیمود. اندازه و موقعیت ایران، به صورت تاریخی آن را به توقفگاهی مهم در مسیرهای تجاری شرق ـ غرب و شمال ـ جنوب تبدیل نمود. ایران که در شمال تا ارمنستان یا ترکمنستان و در جنوب تا خلیج فارس گسترده است، با طولی به اندازه فاصله ایالت نیوجرسی تا میانه مکزیک، هجدهمین کشور بزرگ دنیا از لحاظ وسعت است.. همین خصوصیات می تواند به ایران فرصت تبدیل به کانون منطقه ای برای تجارت شدن را بدهد.

اقتصاد ایران قبل و بعد از تحریم ها

ویژگی‌های 1.2% ذکر شده در کنار قوتهای اقتصادی ایران همیشه عوامل اصلی توجه دیگر کشور‌های جهان به بازار ایران بوده‌اند. در طول تاریخ ایران، دادوستد و تجارت با سایر کشورها همیشه جریان داشته و موضوعی مهم بوده است .این موضوع بخصوص بعد از برجام باعث شد که ایران شاهد حضور شرکت‌های بزرگ و متوسط جهانی به سمت این بازار پرظرفیت 2/1 درصدی باشد. زیر چشم پوشی از این بازار جذاب 80 میلیونی امکان پذیر نبود.

1.2 %

بازار جذب 80 میلیونی

تهدیدها

ایران و چالش های تحریم آمریکا

تحریم های یکجانبه آمریکا، چالش های بسیاری را در اقتصاد بین الملل با ایران رقم زد. چالش هایی که مهمترین آنها را باید در موارد زیر جستجو نمود.

 • پیچیدگی داد و ستد مالی با شرکت هـای ایرانی
 • خروج شرکتهای بزرگ بین الملل از اقتصاد ایران و جایگزینی شرکتهای کوچک و متوسط (SME) با آنها
 • لزوم توجه به احتمال تحریم در صورت همکاری با شرکت های ایرانی
فرصت ها

ایران و چالش های تحریم آمریکا

ایران و چالش های تحریم آمریکا فرصت ها در کنار تهدیدهای ایجاد شده، فرصتی بی نظیر نیز برای صادرات مهیا شده است. با افزایش فشارها، قیمت برابری دلار به ریال افزایش پیدا نمود به نحویکه هزینه های تولید در ایران جهت صادراتی کالا به کشور های همسایه بیش از پیش توجیه یافت.

فرصت تحریم

حضور تولید ایران در بازار بین الملل

این بار نرخ برابری ارزش ریال به دلار پس از تحریم در کنار چهار تا از شش قوت اقتصاد ایران از دیدگاه مکنزی (تصویر زیر) بیش از آن که برای بازار جذاب 80 میلیونی داخل بکار آیند، اهرمی برای فتح بازار ده برابری 800 میلیونی کشورهای همجوار ایران می باشند.

 • تنوع اقتصادی
 • آموزش علمی
 • فرهنگ کارآفرینی
 • موقعیت های راهبردی برای جریانهای بین مرزی
قبل و بعد از تحریم

رویکرد به اقتصاد ایران قبل و بعد از تحریم

قبل از تحریم

بازار جذاب 80 میلیونی

بعد از تحریم

نقطه کانونی تولید برای 800 میلیون

اصفهـــــــــان

نقطه کانونی تولید و تجارت 800 میلیونی‌

نقطه عطف

نقطه‌ای که به دگرگونی شرایط انجامید و درحقیقت زمین بازی را تغییر داد، آغاز تحریم‌های مجدد و شدیدتر از قبل علیه ایران بود. تحریم‌ها و شرایط جدید به وجود آمده در تعامل با ایران باعث شدند که شرکت‌های بزرگ تجاری امکان استفاده از بازار ایران را از دست بدهند. اما ایران با استفاده از ظرفیت‌‌های موجود و فرصت‌های خلق شده پس از تحریم مجدد، شرایطی را فراهم کرد تا داستان جدید تجارت ایران نگاشته شود‌.

ایران: کانون تولید منطقه‌

فصل بعدی قصه تجارت ایران از جایی آغاز می‌شود که نگرش ما به ایران محدود به بازار 80 میلیونی داخل نباشد و آن را اینطور ببینم که با توجه به شرایط جغرافیایی بین کشورهای منطقه و شرایط به وجود آمده پس از تحریم که هزینه تولید در ایران را کاهش داده است، ایران می تواند یک کانون تولیدی برای بازار 800 میلیونی در منطقه اورآسیا باشد. پس از تحریم و افت ارزش پول، هزینه‌های تولید مانند بکارگیری نیروی انسانی متخصص، نرخ منابع انرژی و … در ایران کاهش پیدا کرد؛ این کاهش هزینه، فرصت مناسبی برای تولید ارزان و با کیفیت محصولات در ایران و صادرات به کشورهای اطراف است.

کمیسیون  بهبود محیط کسب و کار
 

 • قلمرو کمیسیون
 • مشاوران کمیسیون
 • صورتجلسات کمیسیون  
 • مصوبات هیات رئیسه کمیسیون
 • کمیته شناسایی قوانین مخل کسب‌و‌کار
 • کمیته مالیات
 • کمیته کار و تامین اجتماعی
 • کمیته امور حقوقی
 • کمیته امور بانکی
 • همایش، نشست و بازدید
 • اخبار
 • میز خدمت صمت
 • آیین نامه ها و بخشنامه ها
 • مطالبه گری